Rypińska Biblioteka przygotowała kolejną ciekawą propozycję dla swoich użytkowników. Tym razem zaproponowała wykład dr Magaleny Geragi na temat feminatywów. Tytuł prelekcji brzmiał: Feminatywy (i role społeczne kobiet) od połowy wieku XIX do dzisiaj; wysłuchaliśmy jej 20 maja.
Dr Magdalena Geraga jest polonistką, filozofką i etnolożką. Od lat wykładowczyni przedmiotów akademickich, edukatorka i redaktorka. Specjalistka do spraw edukacji w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej – Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Zajmują ją zagadnienia z pogranicza języka, kultury i społeczeństwa. Prywatnie aktywistka, miłośniczka przyrody i sportów ekstremalnych.
W czasie spotkania przenieśliśmy się w fascynującą podróż przez historię języka i społeczeństwa – od końca XIX wieku aż po współczesność. Prelegentka przybliżyła słuchaczom temat żeńskich form nazw zawodów (feminatywów) oraz zmieniających się ról społecznych kobiet na przestrzeni ostatnich 150 lat. Nie zabrakło przykładów z prasy codziennej, ciekawostek językowych oraz refleksji nad tym, jak język oddaje i kształtuje rzeczywistość społeczną. Niewątpliwie spotkanie to było okazją do dyskusji o miejscu kobiet w życiu publicznym, o stereotypach, emancypacji oraz o tym, co mówią o nas słowa, których używamy.
Prelekcja stanowiła dopełnienie wystawy „Dzielna książkowa poszukiwana od zaraz”, którą możemy oglądać w Centrali Miejsko - Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rypinie od 7 maja. Ta ekspozycja to okazja do głębszego poznania zagadnienia feminatywów, ich historii oraz wpływu języka na kształtowanie ról społecznych kobiet na przestrzeni dekad. Ta niezwykle interesująca wystawa pokazuje przekrój przez historię języka i obyczajowości, ukazuje jak się dokonywały przemiany społeczne wraz z którymi zmieniał się status kobiet, a co za tym idzie sposób ich postrzegania w przestrzeni publicznej.
Kuratorką wystawy jest dr Magdalena Geraga. Ekspozycja została bezpłatnie wypożyczona z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej - Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu.
(NS)