„Prawda, mity i historia w Biblii”
Dla Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rypinie rok 2025 jest szczególny, ponieważ 1 września obchodzony będzie jubileusz 80-lecia rypińskiej książnicy. W tym jubileuszowym roku zaplanowano mnóstwo spotkań z autorami, ludźmi nauki i kultury. Jednym ze spotkań wpisujących się w ten wyjątkowy dla biblioteki czas, była prelekcja profesora Łukasza Niesiołowskiego-Spano. Spotkanie z dnia 31 marca zorganizowano w ramach cyklu „Porozmawiajmy o religii”, który to cykl zainaugurowany został w 2022 r. Wysłuchanie prelekcji było możliwe dzięki współpracy z MPEC Sp. z o.o., które objęło wydarzenie mecenatem.
Łukasz Niesiołowski-Spano jest historykiem starożytności, profesorem na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego i dziekanem tegoż Wydziału. Zajmuje się głównie dziejami Izraela w I tys. p.n.e., relacjami między Palestyną a Grecją oraz historiografią biblijną. Jest autorem książek: Mityczne początki miejsc świętych w Starym Testamencie (2003 r.), która jest jego rozprawą doktorską, Dziedzictwo Goliata. Filistyni i Hebrajczycy w czasach biblijnych (2012 r.), ostatnio wydana książka (wraz z Krystyną Stebnicką) to Historia Żydów w starożytności. Od Thotmesa do Mahometa (2020 r.). Jest aktywnym popularyzatorem nauki.
Wstęp prelekcji dotyczył wyjaśnienia profesji naszego gościa, który podkreślił, że zajmuje się religią wyłącznie z punktu widzenia opisu tego zjawiska a nie tego czy Bóg istnieje, ponieważ tym zajmuje się teologia. Wskazał na różnice pomiędzy narzędziami, którymi dysponuje historyk i teolog i w jaki sposób te dwie profesje podchodzą do Biblii, która była sednem prelekcji profesora. Historyk sprawdza teksty pod kątem ich autentyczności, ma takie narzędzia, dzięki którym wie, co jest oryginałem, a co falsyfikatem. Kluczowe dla zrozumienia wystąpienia prof. Niesiołowskiego-Spano okazało się wyjaśnienie pojęć zawartych w tytule prelekcji. Dostaliśmy wykładnie definicji „prawdy”, „mitu” i „historii”. Mówił o wydarzeniach i tradycji intelektualnej, która poprzedziła narodziny chrześcijaństwa. Publiczność nie pozostała obojętna na słowa, które jednych wprawiły w zdumienie, u innych wywołały głębsze refleksje. Odpowiedzi na te pytania w świetle wiedzy historycznej często pozostawiały niedosyt u słuchaczy. Ale tak się zawsze dzieje w przypadku treści, o których nie da się powiedzieć cokolwiek jednoznacznie; jednym wystarcza po prostu wiara, inni potrzebują dowodów, krytycznej analizy danych źródłowych. W naszej książnicy tematyka religii cieszy się dużym zainteresowaniem i na pewno nie jest to ostatnie z tego cyklu spotkanie.
(NS)