Koniec roku w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Rypinie stał się dobrą okazją do poczynienia podsumowań oferty kulturalnej naszej instytucji. We wtorkowe popołudnie (17.12.2024 r.) zaprosiliśmy odbiorców naszych propozycji w gościnne progi Rypińskiego Domu Kultury i tam dokonaliśmy rocznego bilansu działań, które w 2024 roku organizowaliśmy dla lokalnej społeczności. Podsumowane zostały dwa projekty oraz wakacyjne i zimowe warsztaty animacji filmowej metodą poklatkową, które poprowadziła Magdalena Bryll. Spotkanie podzielono na trzy części. Pierwsza się odnosiła do konkursu „Wędka Burmistrza”. W obrębie tej inicjatywy wykonano szereg działań, które doprowadziły do powstania „Rypińskiego Kalendarza Literacko-Kulturalnego”. Pracownicy biblioteki wybrali bohaterów literackich, za których się przebrali. Kalendarz prezentuje postacie literackie, do których stworzono krótkie opisy dające charakterystykę danego bohatera. W każdym miesiącu są zaznaczone ważne dla miasta daty imprez kulturalnych, jubileuszy, rocznic, które Rypin z pietyzmem celebruje. Ta wyjątkowa publikacja, która w założeniu ma informować i promować ważne wydarzenia literackie, kulturalne otrzymała dofinansowanie w kwocie 10 tys. zł na realizację projektu. Przyszły rok będzie dla Rypina wyjątkowy pod względem jubileuszy, to m.in. 680. rocznica nadania praw miejskich dla Rypina, 960. rocznica pierwszej wzmianki o rypińskim grodzie, rypińska biblioteka skończy 80 lat, a 45 lat minie od utworzenia Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie. Prezentacji Rypińskiego Kalendarza Literacko-Kulturalnego” towarzyszyła wystawa złożona ze zdjęć pracowników biblioteki, do fotograficznej zabawy dołączył Burmistrz Rypina Paweł Grzybowski, który się przebrał za Jana Skrzetuskiego.
Druga część spotkania została poświęcona naszym najmłodszym czytelnikom, którzy brali udział w warsztatach animacji filmowej. Prowadziła je Magdalena Bryll, która od wielu lat odwiedza Rypin, zazwyczaj w przerwach wakacyjnych bądź zimowych, aby przeprowadzić z najmłodszymi warsztaty filmowe. W tym roku spotkaliśmy się po raz 13. Dzieci w wieku 8-12 lat przygotowały dwa filmiki. Pierwszy, z ferii zimowych, poruszał tematykę odkryć, które zmieniły świat. Druga edycja, wakacyjna, nawiązywała do ważnych dla Rypina rocznic. Zajęcia nie byłyby możliwe do przeprowadzenia, gdyby nie wsparcie finansowe Burmistrza Miasta Rypin, radnych oraz spółce MPEC.
W ostatniej części programu zaprezentowane zostały efekty pracy młodych ludzi, do których swoją ofertę kulturalną skierowała biblioteka, młodzież podzielił się z gośćmi swoimi wrażeniami z realizacji projektu. Po raz pierwszy wzięliśmy udział w programie „Bardzo Młoda Kultura”. Dzięki staraniom koordynatorek projektu – Iwony Wojdyło i Marty Rękas, którym się udało zaprosić i zrekrutować do programu liczną grupę, mogliśmy przygotować atrakcyjna zabawę dla rypińskiej społeczności. Młodzież przyjęła nazwę „Zakręceni na kulturę”, po diagnozie ustalono, że realizowany projekt będzie nosił nazwę „Kryminalna gra miejska”. Obejrzeliśmy prezentację przygotowaną przez młodzież. Uczniowie podzieli się z widzami efektami swojej pracy w ramach projektu, pokazali z jakimi wyzwaniami musieli się zmierzyć, w jaki sposób pokonywali przeszkody, rozwiązywali problemy i jaki był tego wszystkiego rezultat.
(NS)