Coroczna akcja Narodowego Czytania zrzesza coraz więcej osób, instytucji kulturalnych, placówek edukacyjnych chcących wziąć udział w propagowaniu klasyki polskiej literatury. Każdego roku chętnych do czytania wytypowanej lektury przybywa, organizowane są pikniki, plenerowe spotkania, gdzie w otoczeniu natury zebrana publiczność czyta bądź słucha wybranego utworu. Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Tegoroczna (już 13.) odsłona akcji Narodowego Czytania dotyczyła utworu Juliusza Słowackiego pt.: Kordian. Prezydent RP Andrzej Duda kierując okolicznościowy list, w którym zachęcał do wzięcia udziału w akcji napisał: Chciałbym, aby w trakcie tej wspólnej lektury towarzyszyła nam refleksja nad Polską i polskim losem. Ale też nad aktualnością „Kordiana”. Bo dramat Słowackiego opowiada o walce Polaków z caratem, ale przecież można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności. O tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Że odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa, a niezdecydowanie, strach i złudzenia – do klęski – zaznaczył w liście Prezydent RP Andrzej Duda.
Utwór po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 r. w Paryżu. Jest tu przedstawiony obraz epoki i romantyczna wizja losów pokolenia. Kluczowym zagadnieniem jest kwestia narodowowyzwoleńcza.
Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rypinie każdego roku włącza się w propagowanie znajomości literatury narodowej. W związku z tym wydarzeniem, biblioteka 10 września zaprosiła prof. Grażynę Halkiewicz-Sojak, która przybyła do Rypina z wykładem dla młodzieży licealnej. Prof. dr hab. Grażyna Halkiewicz-Sojak - historyk literatury, profesor nauk humanistycznych, badaczka twórczości Cypriana Kamila Norwida i Zbigniewa Herberta. Była prodziekanem Wydziału Filologicznego i dyrektorem Instytutu Literatury Polskiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
W gościnnych progach Sali Sesyjnej Urzędu Miasta w Rypinie pojawili się wraz z nauczycielami uczniowie klas humanistycznych Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Czesława Lissowskiego oraz wychowankowie rypińskiego Liceum Plastycznego. Profesor Halkiewicz-Sojak zatytułowała swój wykład następująco: ”Kordian jako lustro młodości autora i jego epoki”. Prelegentka zaczęła od wyjaśnienia tytułu swojego wystąpienia, wymieniła cechy romantycznego dramatu metafizycznego w literaturze polskiej, podała jego źródła. Czas zdarzeń w dramacie, jego konstrukcja zostały omówione wobec rytmu biografii Juliusza Słowackiego. Analiza Kordiana dokonana przez wykładowczynię ze szczególnym uwzględnieniem biografii autora, pokazuje, że dzieło to jest chętnie interpretowanym utworem, dającym duże możliwości poznawcze i nie bez powodu zajmuje poczesne miejsce w kanonie polskiej literatury.
(NS)