Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rypinie przygotowała spotkanie Klubu Filozoficznego. Dyskutanci się spotkali 27 listopada, a tematem ich filozoficznych rozważań był Kościół. Tytuł spotkania – Koniec Kościoła, jaki znamy? – nawiązywał do książki Tomasz P. Terlikowskiego „Koniec Kościoła, jaki znacie?”. Dyskusja na tyle burzliwie przebiegała, kwestia nie została wyczerpana, że uczestnicy czuli duży niedosyt; wychodząc nie tylko im naprzeciw, rypińska biblioteka zaprosiła do Rypina Tomasza P. Terlikowskiego. Wydarzenie miało miejsce 19 grudnia 2023 r., prelegenta przyjęto w gościnnych progach Urzędu Miasta. Zorganizowanie wydarzenia było możliwe dzięki wsparciu Pawła Sobierajskiego, Prezesa Zarządu Spółki MPEC Rypin, która objęła mecenat nad spotkaniem. Wypełniona sala, imponująca frekwencja pokazały zasadność podnoszenia takich kwestii.
Tomasz P. Terlikowski to doktor filozofii, publicysta, tłumacz, pisarz, działacz katolicki. Był m.in. redaktorem naczelnym portalu Fronda.pl oraz redaktorem naczelnym i dyrektorem programowym Telewizji Republika. Publikuje m.in. w „Rzeczpospolitej”. Twórca podcastów zatytułowanych „Tak myślę”. To autorski podcast Tomasza P. Terlikowskiego na portalu Deon.pl, w którym raz w tygodniu dokonuje podsumowania wydarzeń związanych z Kościołem, tematami wiary chrześcijańskiej, jak i tymi politycznymi, społecznymi i filozoficznymi. Prowadzi wywiady z politykami w RMF FM. W 2021 r. przewodniczył komisji do zbadania sprawy o. Pawła M. w zakonie dominikanów. Autor kilkudziesięciu książek. W księgozbiorze rypińskiej biblioteki znajdują się: „Koniec Kościoła, jaki znacie”, „Biografia. Jasna Góra. Duchowa stolica Polski”, „Czy konserwatyzm ma przyszłość? Koniec Europy, jaką znamy”, „Odwaga prawdy. Spór o lustrację w polskim Kościele”, „Wygasanie. Zmierzch mojego Kościoła”.
Spotkanie prowadził Marek Taczyński, dyrektor MPBP w Rypinie, który na samym początku zadał pytanie, czy Tomasz P. Terlikowski jest głosicielem dobrej nowiny. Odpowiedź, jak podkreślił zapytany o to redaktor, nie jest prosta a obiektywnie i rzetelnie mogliby na to pytanie odpowiedzieć znajomi, przyjaciele, rodzina, wszyscy, którzy dobrze go znają. Stara się to jednak robić, bo jak każdy chrześcijanin, osoba wierząca, a za taką się uważa, stara się wypełniać tę chrześcijańską powinność. Głosiciel dobrej nowiny to ktoś, kto nie tylko górnolotnie mówi, tu nie słowa się liczą, tylko jak się żyje, jak się próbuje żyć i jak się próbuje swoją obecnością mówić o Bogu. Odniósł się też do zarzutów, które stawiają księża, wytykając Terlikowskiemu, że tematy, które porusza są zbyt ciężkie, zbyt trudne i nie wpisują się w pozytywny aspekt religii katolickiej, głoszenie tej dobrej nowiny. Tomasz Terlikowski odpiera słowa, mówiąc: - Dobro instytucji przesłania nam dobrą nowinę, przesłania nam bardzo często w Kościele, jesteśmy tak zatroskani o dobre imię instytucji albo o to, aby jej przedstawiciele dobrze się czuli, że zapominamy o ludziach, którzy zostali skrzywdzeni. A brakiem dostrzegania ich, brakiem świadomości przez kogo zostali skrzywdzeni, udawaniem, że oni nie istnieją, „dokrzywdzamy” ich.
Poruszone zostały tematy pedofilii, in vitro, homoseksualizmu oraz stanowisko Kościoła wobec tych zjawisk i problemów. Terlikowski opowiedział o kryzysie katolicyzmu, który się kształtował przez pięćset lat. Diagnozy nie są optymistyczne, ponieważ wierni odchodzą z Kościoła, przyczyn jest mnóstwo, od bezrefleksyjnego, rutynowego głoszenia Ewangelii poprzez skandale seksualne. Filozof proponuje dogłębną rewizję myślenia, pochylenia się nad ofiarami i przede wszystkim mówieniu o każdej przewinie hierarchów kościelnych, nieodwracania wzroku od zachodzących na przestrzeni lat zmian kulturowych, ideowych, udawaniu, że to się nie dzieje. Dostaliśmy na wtorkowym spotkaniu autorską diagnozę problemów, z jakimi się zmaga współczesny Kościół katolicki na świecie i w Polsce.
(NS)