Mówiąc o Katarzynie Ryrych jawi nam się przed oczami osoba wszechstronnie uzdolniona. Pisze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jej książki bardzo rzadko stoją na regałach rypińskich bibliotek, są nieustannie w posiadaniu czytelników, którzy przekazują je sobie praktycznie z rąk do rąk. Duże zainteresowanie nimi i samą autorką przełożyło się na frekwencję środowych (13.09.2023 r.) spotkań autorskich. To, że dzieci i młodzież tak chętnie sięgają po twórczość pani Katarzyny, wynika też z faktu bogatej i różnorodnej tematyki książek, których jest już kilkadziesiąt. Nie każdy autor może się pochwalić w swoim dorobku dziewięćdziesięcioma książkami, które bawią, uczą, podejmują często trudne, pogłębione psychologicznie problemy i które niejednokrotnie spędzają młodym ludziom sen z powiek. Wyspa mojej siostry to historia rodziny, w której jedna z dorastających dziewcząt ma zespół Downa. Siedem sowich piór pokazują życie 10-letniego chłopca, który choruje na raka. Życie motyli mówi o akceptacji, toksycznej przyjaźni. Najnowsza, z tego roku, Zupełnie inna bajka to historia Alex – dziewczyny zamkniętej w ciele chłopaka. Takich dylematów, historii mniej lub bardziej bolesnych jest mnóstwo w twórczości Ryrych, autorka się nie zamyka na tematy kontrowersyjne, kwestie sporne zajmują nadrzędne miejsce w jej twórczości.
Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rypinie jest w trakcie realizowania projektu PoczytajMy, który oprócz konkursów, teleturniejów, zakłada również spotkania autorskie promujące czytelnictwo. O swojej twórczości K. Ryrych opowiedziała najmłodszym na dwóch spotkaniach autorskich, które biblioteka zorganizowała 13 września. W gościnnych progach Urzędu Miasta Rypin odbyły się dwa spotkania, na pierwsze o 8.15 stawili się uczniowie drugich klas SP nr 1 i SP nr 3 w Rypinie. Pojawiło się ok. 100 uczniów wraz z nauczycielami. Tu najmłodsi wysłuchali opowieści o książkach napisanych specjalnie dla ich przedziału wiekowego, ale najdłużej autorka się zatrzymała przy dwóch tytułach. Były to książki o mysiej rodzinie, w której bohaterem jest nieśmiały, płochliwy Myszak, potrafiącyi rozmawiać z Mądrym Drzewem. Pierwsza nosi tytuł: O dzielnym Myszaku spod Mądrego Drzewa, druga: Myszak i wielki powrót. Książka jest metaforą wojny, koniecznością opuszczenia swojego miejsca na ziemi i szukaniem bezpieczniejszego schronienia, nowego domu.
Na drugie spotkanie przybyła młodzież siódmych klas SP nr 1 i nr 3 w Rypinie. Stawiło się ok. 100 uczniów z nauczycielami. Uczniowie wysłuchali godzinnego wykładu na temat twórczości autorki, książek dla nich napisanych. Było mnóstwo pytań do pisarki, zarówno dotyczących samego tworzenia książek, jak i pomysłów twórczych na przyszłość. Po spotkaniach zrobiono pamiątkowe zdjęcia, była możliwość zakupu książek i otrzymania dedykacji.
(NS)