Entuzjaści powieści kryminalnej twierdzą, że jest jak magnes, kto raz przeczyta dobry kryminał, prędzej czy później powróci do tego gatunku. Każdy, kto ją ceni, wymienia inne walory. W Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Rypinie kryminały od kilku lat cieszą się wciąż niesłabnącą popularnością, do której przyczyniła się niewątpliwie moda na skandynawskie kryminały.
Powieść kryminalna potrafi uwieść na wiele sposobów. Czytelnicy rypińskiej książnicy zgodnie twierdzą, że aby poczuć adrenalinę, aby krew w żyłach zaczęła szybciej krążyć i podniosła przysłowiowe ciśnienie, wystarczy sięgnąć po tytuły wspomnianych skandynawskich autorów, do grona których można zaliczyć również wielkie nazwiska z naszego rodzimego kanonu literackiego. Nie tylko moda skłania do sięgania po tytuły kryminalne. Czytelnicy cenią je za zawiłe intrygi, zaskakujące zwroty akcji, dreszcz emocji, który w dobrym kryminale pojawia się już na pierwszych stronach, wywołując w odbiorcy poczucie niepokoju towarzyszące przez kolejne karty aż do finiszu. Wówczas taki kryminał spełnia najwyższe standardy. Nasza rodzima literatura kryminalna również odnosi sukcesy na rynku wydawniczym. Wystarczy wymienić Nagrodę Wielkiego Kalibru – festiwal literatury poświęcony powieści kryminalnej, na którym rokrocznie wyłaniany jest i nagradzany najlepszy polski kryminał roku.
W związku z ogromnym zainteresowaniem w rypińskiej bibliotece literaturą kryminalną, wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom naszych czytelników, zapraszając polskiego przedstawiciela tego gatunku – Wojciecha Piotra Kwiatka. Na wtorkowym spotkaniu (26.05.2015 r.) w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej autor przybliżył nam historię powieści kryminalnej i opowiedział, w jaki sposób zrodziła się u niego miłość do niej. Czytanie powieści szpiegowskich zapoczątkowało tę przygodę, a lektura sir Arthura Conan Doyle ukształtowała Wojciecha Kwiatka literacko. Młodzieńcze fascynacje (czwartkowe spotkanie z teatrem Kobra, rozwiązywanie zagadek kryminalnych w „Przekroju”) zaowocowały w późniejszym życiu zawodowym. Wczesne teksty, praca magisterska na temat polskiej powieści kryminalnej przełożyły się na wykonywane zawody. Pisarz był m.in. recenzentem nowości wydawniczych z dziedziny literatury sensacyjno-kryminalnej w dwutygodniku „Nowe Książki”. Pracował też w Państwowym Wydawnictwie „ISKRY” jako specjalista do spraw literatury sensacyjno-rozrywkowej, prowadząc samodzielnie dwie serie książek kryminalnych: „Klub Srebrnego Klucza” oraz „Ewa wzywa 07”. Debiutował w 1987 r. minipowieścią kryminalną Za żadne pieniądze. Jest autorem zbioru nowel sensacyjno-kryminalnych Słaba płeć oraz książek: Gry o wszystko, Zagadki bez niewiadomych, Akrobaci i kuglarze, Obywatel. Ta najnowsza (Obywatel) ze względu na współczesną tematykę oraz kontrowersyjne poglądy autora, stała się przyczynkiem do dyskusji na spotkaniu autorskim zatytułowanym „Zły Trzeciej RP nadciąga!”. To mocny i trzymający w napięciu kryminał, poruszający nierozwiązany w III RP problem dekomunizacji. Książka, która była tematem przewodnim spotkania w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej, znajduje się w zbiorach biblioteki. Miłośników dobrego kryminału zachęcamy do lektury.
(Natalia Baran)