Gród Rypiński w ramach projektu „Równać szanse” – finał
Pół roku minęło jak z bicza strzelił, pamiętamy dokładnie pierwsze rozmowy na temat projektu, wyartykułowane myśli, które sukcesywnie się rodziły w głowach. W tej chwili jesteśmy już po finałowym wystawieniu sztuki Gród Rypiński. Premiera miała miejsce 16 czerwca 2015 r. w sali kinowej Rypińskiego Domu Kultury.
Chęć wzięcia udziału w projekcie „Równać szanse” zrodziła się pod wpływem impulsu i dość spontanicznie. Młodzi ludzie z mniejszych miejscowości, małych miasteczek z uwagi na trudniejszy dostęp do, choćby, dóbr kultury, narażeni są na nierówny i w związku z tym trudniejszy start w dorosłe życie. Nie chodzi tu o przygotowanie młodzieży do życia w mieście, lecz wyposażenie jej w takie narzędzia, aby umiała wykorzystać swój i innych potencjał w działaniu na rzecz lokalnej społeczności. Młodzież taką szansę dostała mając możliwość pracy przy przedstawieniu teatralnym wraz z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie i fizycznie. Program daje szansę poznania siebie, innych, realizacji swoich marzeń, ambicji. To wszystko jest możliwe tylko wtedy, gdy młodzi ludzie mają równy start w dorosłe życie, gdy stwarza im się możliwość rozwinięcia skrzydeł. Program daje szansę równego startu w świat i obowiązki dorosłych ludzi każdemu młodemu człowiekowi.
Przygotowana i wypełniona przez młode osoby ankieta na temat realizowania ewentualnych inicjatyw wykazała, że jest zapotrzebowanie na współpracę z osobami niepełnosprawnymi. Efekty tej pracy mogliśmy podziwiać po półrocznych przygotowaniach, które składały się z kilku etapów. Zadania koordynowała z ramienia biblioteki Iwona Wojdyło, która czuwała nad wszelkimi pracami. Przedstawienie teatralne jest wynikiem wytężonej, systematycznej pracy trzech instytucji: Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rypinie, ZS nr 1 im. Czesława Lissowskiego w Rypinie oraz Środowiskowego Domu Samopomocy.
Wtorkowe spotkanie młodzi ludzie rozpoczęli od krótkiej acz treściwej prezentacji multimedialnej, która ukazywała każdy etap realizowanego projektu. Początek spotkania poświęcony został osobom niepełnosprawnym, ich sytuacji w społecznościach lokalnych. Wiersze ks. Jana Twardowskiego o niepełnosprawności, recytowane przez młodzież skłaniały do zadumy i chwili refleksji o ich (bardzo często) trudnej sytuacji. Młodym ludziom przyświecał, oprócz wielu innych, ważny cel – każda mniejsza miejscowość to taka swoista mała ojczyzna, na którą można wspólnie wpływać, kształtować ją, a przy tym zdobywać doświadczenia, stawiać czoła nowym wyzwaniom i dzięki temu wkraczać w dorosłe życie z zapasem zdobytych nauk. Po tym wzruszającym wstępie o osobach niepełnosprawnych nastąpił punkt kulminacyjny. Przysłowiową wisienką na torcie było przedstawienie teatralne, w którym wzięli udział uczniowie ZS nr 1 oraz niepełnosprawni uczestnicy ŚDS. Do przygotowania utworu na scenę posłużył młodym ludziom wiersz rypińskiej poetki, Mirosławy Kowalczyk. Nasi młodzi aktorzy przenieśli nas, widzów, do czasów średniowiecznych. Przez kilkanaście minut dane nam było doświadczać atmosfery tamtych czasów. Praca i trud włożone w przygotowanie i realizację poszczególnych zadań projektu „Równać szanse” zostały docenione przez zgromadzoną publiczność. Grad braw, owacje na stojąco były najlepszym dowodem szczerych podziękowań naszych gości.
(Natalia Baran)