Z głębokim żalem, poruszeni i pogrążeni w smutku zawiadamiamy, że 9 lipca 2015 r. odszedł dr hab. Aleksander Główczewski.
Ur. się 7 maja 1966 r. w Rypinie. Ukończył filologie polską na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Podyplomowe Studium Informatyki dla Nauczycieli na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK. Był nauczycielem języka polskiego, nauczycielem akademickim Instytutu Literatury Polskiej, pełniąc jednocześnie obowiązki zastępcy dyrektora tegoż Instytutu. Temat jego pracy magisterskiej brzmiał: Komizm w twórczości Bolesława Prusa. Pracę doktorską obronił w 2000 r., a kolokwium habilitacyjne zdał 5 maja 2015 r. Tytuł rozprawy habilitacyjnej brzmiał: Komizm w literaturze. Studia w perspektywie komunikacyjnej. Zainteresowania naukowe obejmowały teorię literatury, fantastykę naukową. Największą pasją dr. Aleksandra Główczewskiego była muzyka.
Nieodżałowanej pamięci dr Aleksander Główczewski był przyjacielem Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rypinie. Serdeczne stosunki zainicjonowane zostały w 2010 roku współpracą przy ogólnopolskim konkursie poetyckim. Z ogromnym entuzjazmem przyjął zaproszenie rypińskiej książnicy i przez 5 lat był jurorem Rypińskiego Albumu Poetyckiego. W 2014 r. został przewodniczącym jury Konkursu. Biblioteka zawsze mogła liczyć na pomoc i obecność dr. Główczewskiego w ważnych dla niej wydarzeniach. Współpraca przy wydaniu antologii wierszy rypińskich poetów (Barwy życia) zaowocowała napisaniem do niej przez dr. słowa wstępnego. Oprócz zrecenzowania publikacji Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rypinie, przyjął 18 września 2014 r. nasze zaproszenie, wygłaszając prelekcję na temat komizmu w literaturze.
Pamięć o dr. Aleksandrze Główczewskim pozostanie wśród nas – czytelników, pracowników Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rypinie i zapewne wielu rypinian, których sercu był bliski.