Najbardziej znany, popularny myśliciel, eseista katolicki, autorytet moralny i intelektualny, u którego w obszarze zainteresowań zawsze znajdował się człowiek. To właśnie filozofia człowieka i teoria wartości stanowiły u niego centrum filozoficznych poszukiwań, rozważań. O kim mowa?
O kimś, o kim można mówić wciąż od nowa i temat zawsze pozostanie nierozwinięty, pozostawi pole do uzupełniania nowymi treściami kolejnym pokoleniom. A jest to, nadal odkrywany, ks. Józef Tischner, który stał się tematem spotkania w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Rypinie w środowe popołudnie (18.11.2015 r.). Kolejnym „odkrywcą” Józefa Tischnera stał się Szymon J. Wróbel, który napisał książkę pt.: Jego oczami oraz scenariusz do filmu o tym samym tytule. Książka przeznaczona jest dla tych, którym brakuje ks. Tischnera, tęsknią, ponieważ go znali, a do tego grona dołączają kolejne młode osoby, które dzięki książce i filmowi odkryją ks. Tischnera. Droga, która zaprowadzi do świata Tischnera będzie z pewnością kierowała do owej pozycji, która nie traktuje o naukowych dokonaniach księdza profesora, lecz pokazuje go jako człowieka; mężczyznę, który jest kolegą, przyjacielem, bratem, pracownikiem-publicystą „Tygodnika Powszechnego”, człowieka zafascynowanego górami, filozofią, kochającego akademicką młodzież. Dla tych, którzy znali Tischnera i jego twórczość, książka będzie na pewno podróżą sentymentalną. Szymon Wróbel przypomniał nam o tych wspaniałych kazaniach, wykładach, na których do swoich studentów Tischner mówił zawsze w sposób zrozumiały i jasny, mimo trudnej materii filozoficznej i teologicznej jego wywodów. Jego teksty w „Tygodniku Powszechnym” to była prawdziwa uczta intelektualna. Człowiek, który w tak arcyciekawy sposób przypomniał i pokazał nam osobę księdza Józefa Tischnera nazywa się, Szymon J. Wróbel, popularyzator kultury w szerokim tego słowa znaczeniu. Rocznik 1986. Góral z Jeleśni, koło Żywca, lokalny patriota. 8 lat chodzący krakowskimi ścieżkami. Magister politologii i komunikacji społecznej: swoją pracę mgr pod tytułem „Ks. Adam Boniecki i Tygodnik Powszechny z katolicką doktryną medialną w tle” obronił na ocenę bardzo dobrą.
Uczestnik „V międzynarodowej konferencji etyki mediów” organizowanej przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie. Dziennikarz, 7 lat związany m.in. z krakowskim "Dziennikiem Polskim", w czwartki prowadził swoje dwie muzyczne rubryki, zajmował się szeroko pojętą kulturą. Tworzył od podstaw jeden z największych dodatków kulturalnych w Polsce "Magnes", który ukazywał się z "Dziennikiem Polskim". Dla platformy "Orange" wymyślił i realizował programy, "Czego słuchają gwiazdy?" i "Start". W TVP3 pracował przy takich programach jak "Pokolenie UE" i "Kraków dla pocztujących". Był również jednym z gospodarzy programu, "Co się słucha?" na Mieście Muzyki RMF, oraz twórcą i gospodarzem "Płyty na gramofon" na portalu malopolskatv.pl. Tworzył w Krakowie charytatywny cykl imprez "Przyjaciele Clubbingu", jak również „Dzień Żywca w Krakowie”. A fani wszelakiego humoru na pewno nie raz czytali jego kulturalne felietony, które pisał wraz z Adamem Grzanką (Formacja Chatelet) w krakowskim Lounge Magazynie.
Był jednym z jurorów lokalnych międzynarodowego konkursu dla młodych talentów „Hard Rock Rising- bitwa zespołów 2012”, który organizuje „Hard Rock Cafe”, realizował program „Dzień z …” dla Orange Sport. Jest współtwórcą portalu zywiecki24. Aktywnością wykazywał się również na Żywiecczyźnie, gdzie do dziś wspólnie z Miejskim Centrum Kultury, prowadzi i promuje wiele wydarzeń kulturalnych. Początkiem 2013 roku został nominowany przez redakcję Dziennika Zachodniego w kategorii „Człowiek roku Żywiecczyzny 2012”. W Plebiscycie był najmłodszym nominowanym i zajął 2 miejsce. Nominowany był również w kategorii "Dziennikarz roku 2012" w plebiscycie Koalicji Marek Ziem Górskich. W międzyczasie zrealizował krótkometrażowy dokument "Kilka zdjęć o niezwykłej", przypominający postać Władysławy Klinowskiej- pierwszej na Żywiecczyźnie osoby z orderem uśmiechu, oraz promujący "Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych Ziemi Żywieckiej".
Początkiem 2014 roku pracował dla stacji TVN Style, gdzie pełnił funkcję redaktora. Zrealizował kilka odcinków programu "Stylowy Magazyn". Związany jest również z "Kroniką Beskidzką", dla której do dziś na portalu beskidzka24.pl pisze felietony "Wróbel na dachu". Pracował również dla agencji nagrodzonej "Złotym Spinaczem 2013" PR Inspiration w Krakowie, gdzie szlifował swoje promocyjne i PR-owe zdolności.
Prawdziwy zaszczyt dla MPBP w Rypinie, że Szymon Wróbel zechciał się podzielić z czytelnikami rypińskiej książnicy wrażeniami z napisanej książki i zrealizowanego filmu. Po spotkaniu każdy zainteresowany mógł kupić książkę wraz filmem Szymona Wróbla i uzyskać autograf autora. Wszystkich zainteresowanych informujemy, że książka znajduje się w zbiorach MPBP w Rypinie. Szymon Wróbel mówił, że książka podsumowuje i kończy projekt „Jego oczami”, który realizowali młodzi ludzie, nie znający osobiście ks. Tischnera. Kazimierz Tischner, brat Księdza powiedział w filmie, że ziarno zostało zasiane…, oby jak najwięcej osób dzięki tym publikacjom znalazło drogę do tego znakomitego katechety, teologa, filozofa. Szymon Wróbel bardzo mocno umocnił się w przekonaniu, które zresztą od początku projektu mu towarzyszyło, mianowicie, że warto ufać młodym ludziom i umożliwiać szanse na realizację ciekawych projektów. Spotkanie pokazało, ze warto było zaufać.
(Natalia Baran)