Popularyzacja czytelnictwa to jeden z priorytetów Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rypinie. Celem jest przede wszystkim wspieranie wartościowych form promowania czytelnictwa. Jedną z nich jest z pewnością akcja Tygodnika Powszechnego, w którą bardzo chętnie się włączają publicyści, dziennikarze, pisarze, krytycy literaccy, profesorowie, osoby publiczne. „Lekcja czytania, akcja społeczna Fundacji Tygodnika Powszechnego ma na celu promowanie wartościowych tekstów literackich, promowanie i inspirowanie twórczości polskich pisarzy. Lekcja jest rozmową na temat literatury, wybrane teksty literackie są dyskutowane przez zaproszonego gościa i publiczność.
W Rypinie „Lekcja czytania” z Tygodnikiem Powszechnym zrealizowana została po raz trzeci. Młodzież licealna uczestniczyła w lekcji przeprowadzonej przez prof. Aleksandra Nawareckiego, który pokazał wyjątkowość poezji Wisławy Szymborskiej. Rok później w rolę belfra wcielił się poeta, dziennikarz, felietonista Tygodnika…, laureat wielu nagród literackich, który bohaterem literackiego spotkania uczynił Mirona Białoszewskiego i jego Pamiętnik z Powstania Warszawskiego. Trzecia odsłona „Lekcji czytania” miała miejsce w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Rypinie 20.11.2015 r. Uczestniczyli w niej uczniowie rypińskiego LO ZS nr 1 im. ks. Czesława Lissowskiego ze swoimi nauczycielami polonistami. Lekcja literatury odbyła się z udziałem Michała Tabaczyńskiego – redaktora naczelnego Bydgoskiego Informatora Kulturalnego, polonistą, slawistą, dziennikarzem, , autorem książek (Parada równości, Koniec zabawy w pokolenie) i współautor kilku innych (Tekstylia bis, Kultura niezależna w Polsce 1989-2009).
Piątkowe spotkanie dotyczyło poezji Stanisława Barańczaka. Wybór o tyle trafny i ciekawy, ponieważ nęci wnikliwe penetrowanie świata poezji Barańczaka, który w pobieżnej lekturze wydaje się prosty, nieskomplikowany. Jednak im głębiej w las, tym więcej tajemnic, zawiłości, które są do odczytania trudne. Uczniowie sprostali zadaniu, udając się w wędrówkę po meandrach symboli i znaczeń ukrytych w tej poezji.
Bardzo ciekawy i wyczerpujący temat spotkania wstęp przygotował Michał Tabaczyński, który Barańczakiem fascynował się od wczesnych lat młodości. Zaczął go najpierw czytać, następnie gromadzić na początku lat 90. Pierwsza część spotkania dotyczyła osobistego i bardzo emocjonalnego podejścia do biografii Barańczaka, jego twórczości. Podkreślony został fakt jego „wielkości” jako poety i tłumacza, jednym słowem magika języka. Michał Tabaczyński przygotował kilka wierszy z różnych tomów, dla których wspólnym mianownikiem są ból i cierpienie. Uczniowie wraz z prowadzącym omawiali następujące tytuły: Na tej czereśni czerwień, na jej krwawe włókna (z tomu Korekta twarzy – 1968), Bo tylko ten świat bólu (z tomu Jednym tchem – 1970), 30.1.80: Śnieg IV (z tomu Tryptyk z betonu, zmęczenia i śniegu – 1980), Po przejściu huraganu "Gloria" (Z tomu Atlantyda - 1986), Sierpień 1988 (z tomu Widokówka z tego świata - 1988).
(Natalia Baran)