Wielki Post, czyli czas duchowego przygotowania do Świąt Wielkanocnych, najważniejszych dla chrześcijan, jest dobrym momentem do refleksji duchowej. Poprzez tę duchowość Kościół rozumie przemianę, nawrócenie, trwalsze i mocniejsze połączenie z Bogiem, które nazywa metanoją. Wielkopostny czas sprzyja kontemplowaniu własnego stanu duszy, uświadomieniu sobie w ciągu czterdziestu dni, co należy zrobić, żeby jeszcze bardziej lub w ogóle zbliżyć się do Boga. To czas pokuty i rozważań pozwalających przygotować się do Świąt Paschalnych, największej chrześcijańskiej uroczystości.
Takiej chwili zadumy nad sensem Postu, i następujących po nim Świąt Wielkiej Nocy mogliśmy doświadczyć w środowe popołudnie w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Rypinie. Ten wyjątkowy dla osób wierzących, ale i nie tylko, czas stał się pretekstem do spotkania z ks. dr. hab. Dariuszem Gardocki SJ, profesorem Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie. Ksiądz jest wykładowcą teologii dogmatycznej, specjalizuje się w chrystologii i teologii latynoamerykańskiej. Ostatnia z jego książek – „Jezus z Nazaretu. Studium analityczno-krytyczne chrystologii Jona Sobrino” – znajduje się w księgozbiorze MPBP. Ksiądz prof. Dariusz Gardocki przyjął zaproszenie naszej książnicy i przygotował dla jej czytelników oraz użytkowników prelekcję: Świadomość Jezusa na temat swojego synostwa Bożego. W zaproponowanym przez prelegenta temacie pojawiły się dwie kwestie, mianowicie, co na podstawie Ewangelii i badań krytycznych nad nimi możemy powiedzieć o świadomości Jezusa na temat tego, że jest On Synem Bożym. Innymi słowy, w jaki sposób Jezus pokazywał i manifestował swoją synowską świadomość. Drugie zagadnienie odnosiło się do przedstawienia kilku propozycji teologów, którzy spróbowali odpowiedzieć na pytanie o to, w jaki sposób Jezus w swojej ludzkiej świadomości doszedł do prawdy na temat tego, że jest Synem Bożym. Wykład podzielony został na dwie części. Pierwsza część oparta była na źródłach biblijnych, na podstawie których można było powiedzieć, co wiemy o Jezusie Chrystusie. Druga część to próba udzielenia odpowiedzi na temat tego, w jaki sposób Jezus doszedł do przekonania, iż jest Synem Bożym. Druga połowa wykładu poparta została teoriami, które na to wskazywały, m.in. kwestia postawienia tej tezy przez średniowiecze i św. Tomasza, który uważał, że Chrystus ma boską i ludzką naturę. Te dwa czynniki (Człowieczeństwo Jezusa i Bóstwo Jezusa) omówione przez ks. prof. wysuwają hipotezy ukazujące, w jaki sposób zrodziła się w Jezusie świadomość na temat swojego synostwa Bożego.
Na wykładzie zaszczycił nas swoją obecnością ks. infułat Marek Smogorzewski, który po zakończonym spotkaniu udzielił gościny ks. Gardockiemu. Nie zabrakło przedstawicieli władz Miasta, a byli to Przewodnicząca Komisji Oświaty i Wychowania Barbara E. Górecka oraz Przewodniczący Komisji Kultury, Promocji i Rozwoju Paweł Sobierajski. Po wykładzie była możliwość zakupu książki ks. Gardockiego wraz z dedykacją.
(Natalia Baran)