Dzień Dziecka w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Rypinie
Gdyby na wielkim świecie zabrakło uśmiechu dziecka, byłoby ciemno i mroczno, ciemniej i mroczniej niż podczas nocy bezgwiezdnej i bezksiężycowej – mimo wszystkich słońc, gwiazd i sztucznych reflektorów. Ten jeden mały uśmiech rozwidnia życie… Te słowa wypłynęły z ust Juliana Ejsmonda – polskiego poety, bajkopisarza, tłumacza literatury. Jako, że pisał dla najmłodszego czytelnika, dobrze wiedział jaki rodzaj radości u dziecka jest dla dorosłego najcenniejszy. Bo kiedy, jak mawiał Janusz Korczak, śmieje się dziecko, śmieje się cały świat. I o to chodzi, żeby naszym najmłodszym dostarczać jak najwięcej powodów do radości i uśmiechu. Niewątpliwie taką okazję stanowi Dzień Dziecka, obchodzony 1 czerwca. Korzeni Międzynarodowego Dnia Dziecka upatrujemy w Światowej Konferencji na Rzecz Dobra Dzieci, która odbyła się w 1925 r. w Genewie. Dzień Dziecka obecnie jest obchodzony w ponad stu krajach świata i czasami pojawiają się inne, niż 1 czerwca, daty świętowania tego dnia. Niezależnie od daty, wywołanie choćby jednego uśmiechu na twarzy dziecka jest bezcenne.
Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Rypinie z okazji Dnia Dziecka znakomicie się udało swoją propozycją wywołać u najmłodszych wręcz salwy śmiechu. Ktoś zapyta o powód „radosnego zamieszania”. Sprawcą był Andrzej Marek Grabowski, który przybył do Rypina 30.05.2016 do Oddziału Dziecięcego i Filii nr 2. Któż z nas nie pamięta Tik-Taka, Budzika, Ciuchci, czy Wypraw profesora Ciekawskiego. Każdy, lepiej lub gorzej, ale na pewno dał popis swoich możliwości wokalnych prezentujących: Witaminki, Bursztynek, Kulfon, co z ciebie wyrośnie? Autorem tych szlagierów, które się wpisały na stałe do dziecięcego repertuaru rozrywki jest właśnie Andrzej Marek Grabowski. To on stworzył ponad tysiąc programów dla dzieci, stworzył kilkadziesiąt scenariuszy filmów animowanych, napisał kilkaset piosenek, które śpiewał zespół wokalno-taneczny Fasolki, współtworzony wraz z Ewą Chotomską. Pisarz zaprezentował na spotkaniu autorskim naszych starych przyjaciół; dzieci mogły się przywitać z Kulfonem i Moniką, Budzikiem i Rudą, uścisk dłoni wymienił z najmłodszymi Szefuńcio i Bezkajku. Nie tylko programy telewizyjne dla dzieci były tematem przewodnim spotkania. Wszak biblioteka nierozerwalnie jest związana z książką, dlatego jej motyw znalazł centralne miejsce. Z bogatej i różnorodnej tematycznie twórczości pisarskiej dla najmłodszych Andrzej M. Grabowski omówił kilka tytułów, z których powieści Zenek i mrówki oraz Wojna na Pięknym Brzegu zostały wpisane na Złotą Listę książek Fundacji ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom. Czytane fragmenty książek pozwoliły dzieciom poznać tematykę i bohaterów opowiadań.
Dla dzieci (trzecioklasiści Sp nr 1 i Sp nr 2), które tego dnia pojawiły się w bibliotece na spotkaniu przygotowana została jeszcze jedna niespodzianka. Działający przy Oddziale Dziecięcym i Filii nr 2 Aktyw Biblioteczny w składzie: Amelia Czerwińska, Patrycja Gogol, Kinga Gumińska, Paulina Marynowska, Marcelina Tomaszewska, Agnieszka Wilczyńska, Dominika Witkowska przygotował teatrzyk na podstawie bajki Andrzeja M. Grabowskiego Książka z przygodami, która się znajduje w zbiorze pt. Kulfon i Monika - zapraszamy do przygody. Opiekę merytoryczną nad naszą zaangażowaną, pełną pomysłów młodzieżą sprawują Agnieszka Majewska i Marta Rękas, na co dzień pracujące w bibliotece. Teatrzyk wyczarował na buziach dzieciaków wiele radosnych emocji, naszemu honorowemu gościowi uśmiech również nie schodził z ust. Cel został osiągnięty – radość, pogodne, rozentuzjazmowane miny dzieci mówiły same za siebie.
(Natalia Baran)