Rypińska Książnica nie zapomniała o urodzinach ulubieńca wszystkich dzieci na świecie, wspaniały jubileusz był świętowany w Rypińskim Domu Kultury.
Historia przesympatycznego bohatera, którego stworzył Alan Aleksander Milne trwa już 90 lat, a o jego życiowych rozterkach (np. czy zjeść przepyszny miodek od razu czy zostawić przysmak na później) z zapartym tchem czytało kilka pokoleń wstecz. Nasza najmłodsza widownia miała okazję obejrzeć w kinie kilka scen z udziałem Puchatka. Kubuś Puchatek, czy kontynuacja Chatka Puchatka były opowiadane przez autora swojemu synkowi Krzysiowi, który oprócz ulubionej maskotki misia uwielbiał osiołka, tygryska, kangurzycę itp. Maskotki te stały się bohaterami opowieści o Kubusiu, reprezentując różnorodne postawy życiowe. Urodziny Kubusia Puchatka będą obchodzone już za kilka dni, 14 października; może warto sprawić Pluszakowi radość, przyjść tego dnia do Oddziału Dziecięcego (ul. Młyńska 12) lub filii nr 1 (ul. Wojska Polskiego 9) i wypożyczyć książkę z serii o Puchatku? Bowiem najlepszym prezentem dla niego będzie fakt, gdy pamięć o nim będziemy nieustannie podtrzymywać, czytając właśnie książki o Misiu z małym rozumkiem.
Świętowanie urodzin Puchatka podzielone zostało na 2 etapy. Pierwszy dotyczył ekologicznego pokazu mody, natomiast drugi odnosił się do plastycznych umiejętności dzieci a zatytułowany został „Urodziny Kubusia Puchatka w Stumilowym Lesie”. Konkursy były odzwierciedleniem plastycznych, artystycznych umiejętności uczniów rypińskich przedszkoli i szkół. Nad wszystkimi kwestiami organizatorskimi, merytorycznymi czuwały pracownice Oddziału Dziecięcego i Filii nr 2 Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rypinie – Agnieszka Majewska i Marta Rękas. Nasze koleżanki były ponadto inicjatorkami tej przedniej zabawy.
Ekologiczny pokaz mody przygotowały dziewczęta z bibliotecznego aktywu oraz zaprzyjaźnione z Oddziałem Dziecięcym uczennice szkół podstawowych. Przygotowania trwały kilka dni, pod okiem Pań szczegóły zostały dopracowane w każdym calu, a efekt starań był oszałamiający. Każda z dziewczynek zaprezentowała swój strój, mówiąc z jakich materiałów został zrobiony. Wykonanie modowych strojów z surowców wtórnych, recyklingowych miało uświadomić najmłodszym potrzebę mądrego, racjonalnego wykorzystywania codziennych „odpadów”, które tylko pozornie wydają się już niepotrzebne, zbędne. Dlatego kilka słów dyrektora MPBP w Rypinie Marka Taczyńskiego na temat świadomego segregowania śmieci, konsekwencjach zaśmiecania naszej planety, które miały pokazać wagę problemu, miejmy nadzieję, że padły na podatny grunt i przekują się w dobre nawyki już u najmłodszych pokoleń. Po pokazie ekomody, komisja konkursowa udała się na obrady, aby wyłonić zwyciężczynię najciekawszego ekostroju. W oczekiwaniu na werdykt jury, Agnieszka i Marta opowiedziały historię Kubusia Puchatka, nie mogły w tym momencie nie wybrzmieć najlepsze życzenia dla Szanownego Jubilata; dzieci dając popis swoich zdolności wokalnych, zaśpiewały 100 lat dla 90-letniego Misia. Opowieści o Kubusiu uzupełniane były wyświetlanymi fragmentami bajek o Puchatku. Dużym zaskoczeniem dla dzieci była niespodzianka od Puchatka. Miś przysłał swoim najmłodszym czytelnikom list, w którym dziękował za życzenia, dołączając słodki podarunek. Radości z takiego zakończenia nie było końca.
Drugi etap spotkania prezentował prace plastyczne wykonane przez dzieci rypińskich przedszkoli i uczniów pierwszych klas podstawowych. W pracach motywem przewodnim również była ekologia. Widzieliśmy Kubusia Puchatka stworzonego z nakrętek od butelek, z papieru, worków na śmieci. Podobnie jak w przypadku ekostrojów tak i tutaj otaczała nas feeria barw, różnorodność wykorzystanych materiałów, ale przede wszystkim prace niezbicie dowiodły kreatywności młodych artystów.
W konkursach wzięły udział Przedszkola Miejskie nr 1, 2, 3, Niepubliczne Przedszkole „Chatka Puchatka” oraz Szkoły Podstawowe nr 1, 3, Zespół Szkół nr 5. Część poświęcona wyłanianiu zwycięzców spośród dwóch konkursów budziła u najmłodszych najwięcej emocji i była wyczekiwanym momentem. W skład oceniających weszli: Nina Wójtowicz, Magdalena Betlejewska, Marek Taczyński, Grzegorz Ziomek i Przemysław Rębacz. W pokazie mody ekologicznej pierwszej kategorii 9-10 lat zwycięzcą została Julia Jastrzębska, natomiast w drugiej kategorii 11-13 lat pierwsze miejsce zdobyła Lena Sosnowska.
Konkurs „Urodziny Kubusia Puchatka w Stumilowym Lesie” wyróżnił prace plastyczne przedszkoli i pierwszych klas Szkoły Podstawowej. Wśród przedszkolaków najlepsi się okazali „artyści” z grupy "Zuchy I" z Przedszkola Miejskiego nr 3, natomiast w grupie starszej uczniowie z klasy I b ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Rypinie.
Sponsorem nagród był Wydział Nieruchomości i Środowiska Urzędu Miasta Rypin, który reprezentował Przemysław Rębacz. Dodatkowo nagrodę ufundował Tygodnik Regionalny CRY, który nagrodził Miss EKO, została nią Kamila Dąbrowska. Przedstawicielką Tygodnika CRY była redaktor Magdalena Betlejewska.
Biblioteka składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy mieli wkład w przygotowanie imprezy dla najmłodszych. Szczególne wyrazy wdzięczności należą się dyrektorowi Grzegorzowi Ziomkowi za udostępnienie Rypińskiego Domu Kultury oraz Jarosławowi Majewskiemu za oprawę muzyczną i obsługę techniczną.
(Natalia Baran)