I edycja konkursu prozatorskiego im. Aleksandra Główczewskiego pt. Opowiadanie inspirowane miastem Rypin w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Rypinie
Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rypinie ogłosiła konkurs prozatorski im. Aleksandra Główczewskiego. Konkurs ma na celu upamiętnienie osoby nieżyjącego już rypinianina, wykładowcy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, przyjaciela rypińskiej książnicy. Aleksander Główczewski bardzo chętnie angażował się w inicjatywy podejmowane przez bibliotekę. Był jurorem w ogólnopolskim konkursie poetyckim „Rypiński Album Poetycki”, napisał słowo wstępne do tomiku poetyckiego Barwy życia, w którym zostały umieszczone wiersze lokalnych poetów. Mimo choroby i związanej z nią rekonwalescencji dr Główczewski przybył do Rypina z prelekcją pt. Komizm w literaturze, która była odpowiedzią na duże zainteresowanie naukową stroną literatury wśród użytkowników biblioteki. Spotkanie bezpośrednio odnosiło się do wydanej wcześniej książki o tym samym tytule, co temat wykładu (Komizm w literaturze). Jego brak odczuli wszyscy, zarówno przyjaciele, znajomi, współpracownicy jak i cała brać biblioteczna, którzy bardzo chcieli, aby pamięć po doktorze Główczewskim była żywa. „Umiał oddzielić to, co trywialne od tego, co ponadczasowe, ważne”, słowa te wypowiedział przyjaciel Aleksandra Główczewskiego – Jarosław Meller, który mocno zabiegał, abyśmy kultywowali pamięć o zmarłym. W jego wypowiedzi padało kilka najczęściej charakteryzujących doktora słów – wielki erudyta, miłośnik książek.
Konkurs połączony ze wspomnieniami o Aleksandrze Główczewskim był znakomitym konceptem. Pokazał, że mamy wielu młodych utalentowanych pisarsko ludzi. Ponadto tego dnia (15.12.2016 r.) Aleksander Główczewski odżył we wspomnieniach swojej rodziny, swoich przyjaciół, współpracowników. Ciepłe, osobiste reminiscencje wzruszały i skłaniały do rozważań.
Konkurs prozatorski im. Aleksandra Główczewskiego wyłonił najlepszych:
I miejsce:
- Marta Michalska, opowiadanie Mroki Rypina 39,
II miejsce:
- Dominika Milarska, opowiadanie Tajemnicze koperty,
III miejsce:
- Michał Rudol, opowiadanie Płacząca wdowa.
Zostały również przyznane wyróżnienia:
- Natalia Kowalska, Szkło, deszcz i ostrza,
- Aleksandra Więckiewicz, Sad na ulicy Młyńskiej.
W skład komisji konkursowej oceniającej prace młodych prozaików weszli: dr hab. Anna Skubaczewska-Pniewska (pracownik Instytutu Literatury Polskiej UMK), Małgorzata Wysocka (nauczyciel języka polskiego w ZS nr 3), dr hab. Maciej Wróblewski (pracownik Instytutu Literatury Polskiej UMK).
Gala konkursu prozatorskiego im. Aleksandra Główczewskiego pt. Opowiadanie inspirowane miastem Rypin odbyła się pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Rypin Pawła Grzybowskiego. Nagrody ufundowali Jarosław i Halina Mellerowie oraz Rada Miasta Rypin.
Żywimy głębokie przekonanie, że konkurs na stałe wpisze się w repertuar oferty kulturalnej biblioteki, zakorzeni się i stanie tradycją, dzięki której nieustannie będzie pielęgnowane świadectwo po wyjątkowym człowieku.
(Natalia Baran)